Adeli
Felicyty
23
listopad
W sobotę 27 czerwca 2015 Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Klub Rowerowy „Radość” przeprowadziły rajd rowerowy „Na początek wakacji”.
Przed rozpoczęciem, uczestnikom rajdu rozdano jednakowe kamizelki odblaskowe z nadrukowanym logo klubu, ufundowane przez MGOKSiR. Miejsce zbiórki i startu było przy remizie straży pożarnej w Piotrkowie Kujawskim.
Trasa rajdu wiodła przez malownicze tereny wzdłuż kanału Warta-Gopło. Trasa wyznaczona była w ten sposób, że w ciekawych miejscach były przystanki na odpoczynek i możliwość ich zwiedzania. Pierwszy przystanek był w Nowej Wsi przy pomniku powstańców styczniowych, tam odbyła się pogadanka na temat bitew w powstaniu na naszym terenie. Śniadanie rowerzyści zjedli przy zabytkowym neogotyckim kościele w Broniszewie pod wezwaniem św. Benona wniesionym w latach 1902-1904, obok nieistniejących już ruin XVI wiecznej świątyni. Następnym przystankiem był zabytkowy młyn w miejscowości Obory. Pierwotnie był to młyn wodny na Noteci, ale w 1948 roku przerobiony został na elektryczny, obecnie istnieją jeszcze pozostałości koła młyńskiego. Kolejnym przystankiem był bunkier w miejscowości Głębockie, będący składnikiem systemu umocnień na granicy polsko-niemieckiej wybudowanego w latach trzydziestych XX wieku. Nie był on wykorzystywany w Kampanii Wrześniowej, ponieważ w pierwszym okresie armia Poznań nie brała udziału w walkach. Pierwsze jej działania to zwrot zaczepny tzw. bitwa nad Bzurą, który miał miejsce bardziej w głąb Polski w związku z czym umocnienia zostały opuszczone przez Polaków bez walki, jedynym śladem tamtych czasów jest lej po próbie artyleryjskiej wykonanej przez Niemców dla zbadania twardości konstrukcji. Po drodze pomiędzy Głębockim, a Ślesinem uczestnicy mieli okazję zobaczyć instalacje rurociągu naftowego „Przyjaźń”, zaopatrującego nasz kraj i kraje zachodnie w zakaukaską ropę. Dłuższy odpoczynek był w Ślesinie, Ośrodek Kultury w ślesińskich Termach, zaprosił uczestników na lody. Po drodze do Żółwieńca rajdowcy mijali fermę lam w miejscowości Holendry Szyszyńskie. W samej miejscowości Żółwiniec, był przystanek z możliwością oglądania radiowo-telewizyjnej stacji nadawczej, której 320 metrowa konstrukcja, jest jednym z najwyższych tego typu obiektów w naszym kraju, widocznym w promieniu kilkudziesięcioleciu kilometrów. Następny odpoczynek odbył się przy śluzie w miejscowości Koszewo, wynoszącej statki od połowy XIX wieku, różnica poziomów wynosi 3,76 m. Kolejnym ciekawym miejscem na trasie, był XV-wieczny gotycki kościółek w miejscowości Warzymowo, to urokliwie położona świątynia wśród zieleni, nad kanałem Warta-Gopło. Sama miejscowość wiązana jest z legendami o Piaście Kołodzieju i jego żonie Rzepisze, żeby dostarczyć uczestnikom kolejnej porcji węglowodanów rozdano tam batony.
Rajd zakończył się na Stadionie Miejskim w Piotrkowie Kujawskim wspólnym grillem. Wszystkie posiłki regeneracyjne, jak też grill przygotowane zostały przez MGOKSiR.
Arkadiusz Szczurowski
Zredagował(a): | Admin |
---|---|
Data powstania: | 03.07.2015 12:18 |
Data ostatniej modyfikacji: | 06.07.2015 08:58 |
Liczba wyświetleń: | 2059 |