INFORMATOR


URZĄD MIASTA I GMINY


GALERIA


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE


WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ


SZKOŁY


Informacje dla Wyborców


Deklaracja dostępności


Linki

Biuletyn Informacji Publicznej Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski Powiat Radziejowski Państwowa Komisja Wyborcza WCR Włocławek ZUS -  Zakład Ubezpieczeń Społecznych  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie Komunikaty Poświęcone Pracy Służb Publicznych Pływalnia w Radziejowie System Informacji Przestrzennej Geoportal Powiatu Radziejowskiego Serwis Pogodowy IMGW Archiwalna strona Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Nadgoplański Park Tysiąclecia Lokalna Grupa Działania "Razem dla Powiatu Radziejowskiego" Mój region w Europie PKP InterCity Mikroporady

Kalendarium

Adeli
Felicyty

23

listopad

PWŚCPSN
1    1 2 3
2 4 5 6 7 8 9 10
3 11 12 13 14 15 16 17
4 18 19 20 21 22 23 24
5 25 26 27 28 29 30  

FERIE ZIMOWE MOGĄ BYĆ WESOŁE

czwartek, 12.03.2015 16:13

– zajęcia edukacyjno-integracyjne dla dzieci z wiosek Parafii Kozy

W ramach realizacji zadania publicznego pn. „ Wspieranie zajęć rozwojowych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym – działania ukierunkowane na poszerzanie wiedzy i zainteresowań dzieci i młodzieży” wspieranego przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Wiejskich Sołectwa Lubsin, w okresie zimowych ferii, tj. od 16 do 26 lutego 2015 roku zorganizowało cykl zajęć edukacyjno-integracyjnych dla dzieci z wiosek Parafii Kozy pn. „Ferie zimowe mogą być wesołe”, odbywających się w Remizie OSP w Lubsinie.

W zajęciach uczestniczyło 46 dzieci w wieku od 6 do 16 lat, a każdy dzień przynosił uczestnikom wesołych ferii wiele nowych wrażeń, nowych wiadomości i nowych umiejętności.

Dzięki społecznemu i wolontariackiemu zaangażowaniu wielu osób, a także finansowemu i rzeczowemu wsparciu wielu darczyńców, możliwe było zrealizowanie naszych pomysłów i zapewnienie dzieciom – jak same to określały – cudownych, niezapomnianych ferii.

Każdego dnia dzieci były dowożone na zajęcia i odwożone na szkolne przystanki, pod nadzorem opiekuna, wynajętym z NAFTEX-u autokarem. Każdego też dnia otrzymywały posiłek, ciepłe i zimne napoje, owoce i słodycze.

Przewodnim tematem dnia pierwszego były „Bezpieczne Ferie”, dlatego więc na ten dzień organizatorzy zaplanowali spotkanie z przedstawicielami Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Rejonowej Policji w Radziejowie, którzy rozmawiali z uczestnikami zajęć o zasadach bezpiecznych zachowań nie tylko na drogach, ale i w życiu codziennym. Dzieci zadawały pytania i same też odpowiadały na zadawane przez Policjantów pytania, za co nagradzane były odblaskowymi opaskami..

„I spotkanie z X Muzą” to drugi dzień zajęć, w trakcie którego dzieci pojechały do

włocławskiego Multikina na seans filmowy „Pingwiny z Madagaskaru”. A po seansie – oczywiście koniecznie trzeba było „zaliczyć” Mc Donalds. Zafundowany dzieciom zestaw krył niespodziankę – madagaskarskiego pingwina.

Zmęczone i pełne wrażeń dzieci, wracały z tej prawie całodziennej wycieczki, wypytując swych opiekunów o kolejne planowane przez organizator na następne dni zajęć, atrakcje.

Dzień trzeci pn. „Zrób to sam”, to były zajęcia plastyczne i rękodzielnicze. Dzieci rysowały i malowały swoje wrażenia z pobytu w kinie i ze spotkania z policjantami i nie tylko – puszczając wodze swej fantazji. Z wielkim zaangażowaniem pracowały nad dekupażem ozdabiając butelki, mydełka i świeczki. Ogromną dla nich frajdą, było lepienie figurek z masy solnej.

Czwarty dzień zajęć, pod hasłem „Las dla nas” to niezwykła wycieczka do lasu zorganizowana przez Koło Myśliwskie „Grzywacz” z Radziejowa. Dzieci naocznie zobaczyły jak myśliwi dbają o leśną zwierzynę, dowiedziały się wielu ciekawostek o leśnym życiu, i o tym jak ważna jest nasza troska o środowisko naturalne.

A po powrocie z wycieczki do lasu, przedstawiciele Koła Myśliwskiego „Grzywacz” na terenie przyległym do Remizy OSP w Lubsinie zorganizowali dla naszych milusińskich wspaniałe ognisko z pieczeniem kiełbasek i chleba.

Dzień piąty pn. „Czerwony Kur” to spotkanie z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej z Piotrkowa Kujawskiego. Dzielni Strażacy opowiadali dzieciom o swojej codziennej pracy, zaznajomili je z wyposażeniem wozu bojowego oraz ze sprzętem pożarniczym demonstrując jego działanie, mówili o zasadach bezpieczeństwa pożarowego na co dzień.

„Z naturą na Ty” to temat szóstego dnia zajęć, w trakcie którego dzieci zwiedzały płockie ZOO. Wiele emocji wzbudziło karmienie fok. Niezaprzeczalną atrakcją były słonie, osioł Michaś oraz zabawne małpki i niesamowite, egzotyczne gady i płazy. Trudno było odciągnąć dzieci od obserwacji bawiących się w wodzie pingwinów oraz przepięknych dzikich kotów.

Dzień siódmy „Umiem i wiem” był bardzo urozmaicony i pracowity. Dzieci kończyły swoje rękodzielnicze prace – dekupaże i figurki z masy solnej, rysowały i malowały swoje wrażenia, robiły kwiaty z bibułki dla swoich mam, sióstr, babć, cioć z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. W tym też dniu odbyło się wiele konkursów: „Jeden z dziesięciu” , „Omnibus”, „Jaka to melodia”, „Jaki to instrument”, „Zabawa muzyczna Milony Kowalskiej”, turniej tenisa stołowego, dzieci grały w piłkarzyki, i piłkę nożną. Ogłoszone zostały wyniki wcześniejszych konkursów – wiedzy ekologiczno-przyrodniczej i turnieju tańca grupowego. Dzieci oceniały swoje prace rysunkowe w kategoriach: „Las dla nas” , „Najładniejszy rysunek”, „Najciekawsza praca rysunkowa na temat dowolny”, „Najładniejszy Dekupaż w kategorii szkło”, „Najładniejszy Dekupaż w kategorii świeczka i mydełko”. Najmłodsi uczestnicy zajęć otrzymali też w tym dniu pracę domową, - krzyżówki, których rozwiązanie miały dostarczyć w ostatnim dniu naszych zajęć.

W ósmym - ostatnim dniu zajęć – pn. „II spotkanie z X Muzą i pożegnanie ferii” dzieci znów pojechały do włocławskiego Multikina, gdzie obejrzały film pt. „Spongebob”. A po seansie udaliśmy się znów do włocławskiego McDonalds, na poczęstunek. Tutaj również nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów wszystkich konkursów jakie odbyły się w trakcie zajęć „Ferie zimowe mogą być wesołe”, a także upominków dla wszystkich pozostałych uczestników.

 

Uśmiechy i radość dzieci – uczestników zajęć „Ferie zimowe mogą być wesołe” są najwspanialszym podziękowaniem za trud i zaangażowanie dla wszystkich tych, którzy poświecili swój czas włączając się w organizację i opiekę nad uczestnikami zajęć „Ferie zimowe mogą być wesołe”.

W ewaluacyjnych ankietach, na pytanie „czy jesteś zadowolony z udziału w zajęciach „Ferie zimowe mogą być wesołe” – dzieci odpowiadały „Tak”, lub „Tak jestem zadowolony/a”. Na pytanie „czy chciałbyś brać udział w podobnych zajęciach w przyszłości” – dzieci odpowiadały: „Tak”, „Z wielką ochotą”, „Tak, ponieważ jest bardzo miło i przyjemnie”, „Bardzo, bardzo, bardzo i jeszcze raz bardzo”, „Bardzo bym chciał uczestniczyć w podobnych zajęciach”. Te odpowiedzi są dowodem na to, że takie działania są bardzo potrzebne i wnoszą wiele wartości w rozwój i wychowanie młodego pokolenia mieszkającego w obszarach wiejskich, często pozbawionego możliwości alternatywnych form wypoczynku i rekreacji w okresie wolnym od nauki szkolnej.

W tym miejscu – chcemy raz jeszcze podziękować wszystkim tym, dzięki którym możliwa była realizacja naszego projektu, a więc:

za finansowe wsparcie:

  • Zarządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • Bankowi Spółdzielczemu w Piotrkowie Kujawskim
  • Burmistrzowi MiG Piotrków Kujawski – Sławomirowi Henrykowi Boguckiemu
  • radnemu – Krystianowi Betlińskiemu
  • Panu Krzysztofowi Piaseckiemu z Lubsina

a wkład wolontariacki:

  • Ogniwu Ruchu Drogowego Komendy Rejonowej Policji w Radziejowie – za zajęcia pn. „Bezpieczne Ferie”
  • Kołu Myśliwskiemu „Grzywacz” z Radziejowa – za przeprowadzenie zajęć „Las dla nas”
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Piotrkowie Kujawskim – za przeprowadzenie zajęć „Czerwony Kur”
  • Małgorzacie Graczyk i Dorocie Wysockiej – kierownikom wycieczek
  • Milonie Kowalskiej – za opiekę nad dziećmi i zajęcia muzyczne
  • Krystynie Sztobskiej, Barbarze Gliwińskiej, Malwinie Zielińskiej, Cezaremu Kocent, Aleksandrowi Bladowskiemu - za pomoc w opiece nad uczestnikami zajęć i pomoc w prowadzeniu zajęć
  • Waldemarowi Pietrzak i Grzegorzowi Ziółkowskiemu – dbającym o to, by wszystkim nam było ciepło
  • Patrycji Górskiej, Kacprowi Ziółkowskiemu i Sylwii Ozimińskiej – naszym młodym wolontariuszom
  • oraz członkiniom Stowarzyszenia AKWS Lubsin, które całym sercem zaangażowały się w realizację projektu: Urszuli Ziółkowskiej, Marzenie Ozimińskiej, Annie Wysockiej, Arlecie Szymańskiej , Danucie Bachurskiej i Grażynie Krzyżańskiej.

 

                                                           Barbara Roskosz-Pietrzak

                                    Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia AKWS Lubsin

Informacje o artykule

Zredagował(a): Admin
Data powstania: 12.03.2015 16:13
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 2328

Podziel się

Komentarze (0):

Brak komentarzy na ten temat.

Dodaj komentarz:

Drukuj Stworz PDF
Kierownictwo Dane teleadresowe Konta bankowe Nasze osiagnięcia Referaty Zarządzanie kryzysowe Inwestycje Projekty europejskie Fundusz Dróg Samorządowych Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Plan zagospodarowania Gospodarka nieruchomościami Echo Piotrkowa - Informator Lokalny Działalność gospodarcza Podatki i opłaty lokalne Druki do pobrania Nagrania Obrad Sesji Rady Miejskiej Ewidencja zbiorów i usług danych przestrzennych Mapa serwisu