INFORMATOR


URZĄD MIASTA I GMINY


GALERIA


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE


WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ


SZKOŁY


Informacje dla Wyborców


Deklaracja dostępności


Linki

Biuletyn Informacji Publicznej Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski Powiat Radziejowski Państwowa Komisja Wyborcza WCR Włocławek ZUS -  Zakład Ubezpieczeń Społecznych  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie Komunikaty Poświęcone Pracy Służb Publicznych Pływalnia w Radziejowie System Informacji Przestrzennej Geoportal Powiatu Radziejowskiego Serwis Pogodowy IMGW Archiwalna strona Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Nadgoplański Park Tysiąclecia Lokalna Grupa Działania "Razem dla Powiatu Radziejowskiego" Mój region w Europie PKP InterCity Mikroporady

Kalendarium

Barbary
Hieronima

4

grudzien

PWŚCPSN
1      1
2 2 3 4 5 6 7 8
3 9 10 11 12 13 14 15
4 16 17 18 19 20 21 22
5 23 24 25 26 27 28 29
6 30 31      

Kujawskie kapliczki

poniedziałek, 05.01.2015 10:53

Mijamy je jadąc i zatrzymując się na „rozstajach dróg”. Stoją samotnie jako znaki ludzkiej dobroci i podzięki – za uzdrowienie, przeżytą wojnę, wdzięczność, opiekę i chwałę dla wiary.

Są jednocześnie symbolem zadumy dla ludzi, którzy idą i muszą wybrać kierunek. Można się zatrzymać, zastanowić i wewnętrznie poradzić samego siebie jak iść i jak żyć? Podróż ma również wymiar sentymentalny. Zwłaszcza w dawnych czasach gdzie świadomość człowieka była bardziej związana z legendami, przesądami, z Kujawami wyruszano w nieznane i one właśnie pomagały w zadumie i podjęciu dalszego kierunku pieszego marszu a nawet wyboru drogi życiowej. Modlitwa dawała poczucie oczyszczenia, spełnienia i utrzymywała w poczuciu wiary. Eliminowała ludzką samotność w postaci bycia z Bogiem.

         Przydrożne figurki to już sztuka sakralna i jeszcze ludowa. Każda ma własną niepowtarzalną historię. Na pewno bliżej im do ludowości, choć używanie słowa „sztuka” dotyczy niewielkiego procenta. Jedne z najstarszych kapliczek na naszym terenie (Kujaw)  znajdują się w Seroczkach kapliczka z 1780 r. W miejscowości Chalno gdzie w granitowym cokole znajdują się kamienie z rozebranej świątyni z 1124 r. Jest to figura Magdy Magdaleny opierająca się o krzyż . W miejscowości Piaski pod Kruszwicą  na szczycie drewnianego słupa zamieszkała rzeźba św. Jana Chrzciciela z pierwszej połowy XIX wieku. Najstarsze murowane figury, kaplice, czy nawet krzyże pochodzą XIX wieku, bądź początku XX.

         Nabożeństwa pod figurami to piękny zwyczaj i raczej coraz rzadszy. Powinniśmy jednak kultywować tę tradycję jako symbol wiary w Boga. Kapliczki i krzyże przydrożne mają, także dodatkowy wymiar – mistyczny otulony jednocześnie tajemnicą świata pozagrobowego. Stoją, również w pobliżu cmentarzy lub na cmentarzu i symbolizują miejsce od którego powinno się odprowadzać zmarłego w ścisłej trosce o jego zbawienie. Towarzyszą nam na Kujawach w Piotrkowie i okolicach jako stałe elementy pejzażu. Uzupełnienie natury, „słupa bożego” symbolicznie wskazującego drogę w świecie doczesnym.

                                                                                   Piotr Kołodziejski

Informacje o artykule

Zredagował(a): Admin
Data powstania: 05.01.2015 10:53
Data ostatniej modyfikacji:
Liczba wyświetleń: 2128

Podziel się

Komentarze (0):

Brak komentarzy na ten temat.

Dodaj komentarz:

Drukuj Stworz PDF
Kierownictwo Dane teleadresowe Konta bankowe Nasze osiagnięcia Referaty Zarządzanie kryzysowe Inwestycje Projekty europejskie Fundusz Dróg Samorządowych Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Plan zagospodarowania Gospodarka nieruchomościami Echo Piotrkowa - Informator Lokalny Działalność gospodarcza Podatki i opłaty lokalne Druki do pobrania Nagrania Obrad Sesji Rady Miejskiej Ewidencja zbiorów i usług danych przestrzennych Mapa serwisu