INFORMATOR


URZĄD MIASTA I GMINY


GALERIA


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE


WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ


SZKOŁY


Informacje dla Wyborców


Deklaracja dostępności


Linki

Biuletyn Informacji Publicznej Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski Powiat Radziejowski Państwowa Komisja Wyborcza WCR Włocławek ZUS -  Zakład Ubezpieczeń Społecznych  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie Komunikaty Poświęcone Pracy Służb Publicznych Pływalnia w Radziejowie System Informacji Przestrzennej Geoportal Powiatu Radziejowskiego Serwis Pogodowy IMGW Archiwalna strona Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Nadgoplański Park Tysiąclecia Lokalna Grupa Działania "Razem dla Powiatu Radziejowskiego" Mój region w Europie PKP InterCity Mikroporady

Kalendarium

Dominiki
Mateusza

22

styczeń

PWŚCPSN
1  1 2 3 4 5
2 6 7 8 9 10 11 12
3 13 14 15 16 17 18 19
4 20 21 22 23 24 25 26
5 27 28 29 30 31   

Dziennik podróży do Czech i Austrii

piątek, 20.09.2013 13:27

11 września, środa, godz. 5.30

Wczesnym świtem nasza grupa składająca się z uczestników WTZ i ich opiekunów wyrusza z dworca PKS  w podróż do Czech i Austrii. Piotrków żegna nas deszczem. Przed nami długa droga. Jesteśmy podekscytowani kolejną wyprawą w nieznane.

11 września, godz. około 12.30

W okolicach Kłodzka przekraczamy granicę polsko-czeską. Humory nam dopisują, choć przed nami jeszcze kilkugodzinna podróż, którą rekompensują nam piękne widoki z okna autokaru.

11 września, godziny popołudniowe

Docieramy do Ołomuńca. Miasto to należy do największych metropolii Moraw. Może poszczycić się ono zarówno bogatą historią, znanymi osobistościami jak i wieloma osiągnięciami z dziedziny nauki i techniki. 

Zwiedzamy tu zabytkową część miasta z katedrą, górnym i dolnym Rynkiem oraz kolumnę wotywną. Następnie wyruszamy w stronę Sławkowa (dawnego Austerlitz), aby tu zobaczyć miejsce bitwy „trzech cesarzy”.

Późnym wieczorem udajemy się do winiarni w Czajkowicach , gdzie czeka na nas obiadokolacja połączona z degustacją tutejszych win oraz  zabawa taneczna. W międzyczasie zwiedzamy piwnice templariuszy, gdzie w ogromnych beczkach leżakuje wino.

Na odpoczynek udajemy się do hotelu w Blansku.

12 września, czwartek

Ten dzień jest zarezerwowany na główny punkt naszej wycieczki – Wiedeń. Stolica Austrii wita nas piękną pogodą, by w słońcu zaprezentować cały swój urok i wyjątkowy klimat. Zwiedzanie rozpoczynamy od letniej rezydencji Habsburgów – Schönbrunn. Poznajemy przy okazji ciekawą historię rodziny cesarskiej opowiadaną przez panią przewodnik. Widoki cesarskich ogrodów zapierają dech w piersiach.

Nie mniejsze wrażenia wywołuje w nas także wiedeński Belweder i roztaczający się z jego ogrodów obraz panoramy stolicy Austrii oraz pagórki Lasku Wiedeńskiego.

Przejeżdżając do centrum, z okien autokaru podziwiamy kunszt gotyckiej i barokowej architektury, której okazami są Ratusz, Biblioteka Narodowa, Opera Wiedeńska, muzea, liczne kościoły i kamienice. Co chwilę z postumentów „witają” nas sylwetki sławnych kompozytorów (Straussa, Bethovena, Mozarta), którzy niegdyś mieszkali lub gościli tu i tworzyli swoje dzieła.

W godzinach popołudniowych docieramy do historycznego centrum Wiednia – Kärntnerstrasse – najelegantszy tutejszy deptak. Po zwiedzeniu symbolu Wiednia czyli katedry św. Szczepana, dostajemy chwilę wolnego czasu. Wykorzystujemy go na to, aby poczuć klimat wiedeńskiego życia, skosztować jednego z wiedeńskich smakołyków np. torcika Sachera, wypić kawę  w jednej ze słynnych wiedeńskich kawiarni.

Zmęczeni całodniowym zwiedzaniem, ale pełni wspaniałych wrażeń, wracamy do hotelu. 

13 września, piątek

Zaraz po śniadaniu i wykwaterowaniu wyruszamy z Blanska w stronę Brna – stolicy czeskich Moraw. Miasto to, a szczególnie jego zabytkowa część  zaskakuje nas dużym podobieństwem do Wiednia. Miejscami godnymi największej uwagi są Plac Wolności, stary i nowy ratusz, twierdza oraz katedra św. Piotra i Pawła. Po obiedzie w restauracji „Skalny Młyn” udajemy się na ostatni już etap naszej wycieczki – Morawski Kras. Spod restauracji zabiera nas kolejka. Jedziemy w stronę Jaskini Punkevni. W podziemiach odkrywamy z zachwytem jaką wspaniałą artystką jest natura. Tworzone tu przez wieki nacieki wapienne – stalaktyty, stalagmity, stalagnaty zdobiące skalne komnaty przenoszą zwiedzających w bajkowy świat. Docieramy do podziemnej rzeki Punkevni, którą łodziami wydostajemy się z jaskini.

Po chwili odpoczynku czeka nas kolejna atrakcja – wjazd wyciągiem gondolowym nad Przepaść Macocha. Na górze naszym oczom ukazują się przepiękne widoki na Morawki Kras. Strach miesza się z zachwytem, gdy spoglądamy w dół w kilkudziesięciometrową przepaść.

Plecaki wypchane pamiątkami, karty pamięci zapełnione kilobajtami zdjęć, głowy pełne wspomnień i puste portfele to znak, że czas wracać do domu.

14 września, sobota, godz. około 3.00

Uff…, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

Nasza wycieczka doszła do skutku dzięki wsparciu ze strony:

  • Burmistrza MiG Piotrków Kuj.
  • Przewodniczącego Rady Miejskiej w Piotrkowie Kuj.
  • Stowarzyszenia „Przekroczyć Granice”
  • Banku Spółdzielczego w Piotrkowie Kuj.
  • Biura Podróży „ARKONA” w Kole

 

Opracowanie: Wioletta Wiśniewska

Informacje o artykule

Zredagował(a): wtz
Data powstania: 20.09.2013 13:27
Data ostatniej modyfikacji: 03.10.2013 13:42
Liczba wyświetleń: 2461

Podziel się

Komentarze (0):

Brak komentarzy na ten temat.

Dodaj komentarz:

Drukuj Stworz PDF
Kierownictwo Dane teleadresowe Konta bankowe Nasze osiagnięcia Referaty Zarządzanie kryzysowe Inwestycje Projekty europejskie Fundusz Dróg Samorządowych Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Plan zagospodarowania Gospodarka nieruchomościami Echo Piotrkowa - Informator Lokalny Działalność gospodarcza Podatki i opłaty lokalne Druki do pobrania Nagrania Obrad Sesji Rady Miejskiej Ewidencja zbiorów i usług danych przestrzennych Mapa serwisu