INFORMATOR


URZĄD MIASTA I GMINY


GALERIA


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE


WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ


SZKOŁY


Informacje dla Wyborców


Deklaracja dostępności


Linki

Biuletyn Informacji Publicznej Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski Powiat Radziejowski Państwowa Komisja Wyborcza WCR Włocławek ZUS -  Zakład Ubezpieczeń Społecznych  Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie Komunikaty Poświęcone Pracy Służb Publicznych Pływalnia w Radziejowie System Informacji Przestrzennej Geoportal Powiatu Radziejowskiego Serwis Pogodowy IMGW Archiwalna strona Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Nadgoplański Park Tysiąclecia Lokalna Grupa Działania "Razem dla Powiatu Radziejowskiego" Mój region w Europie PKP InterCity Mikroporady

Kalendarium

Janusza
Marii

21

listopad

PWŚCPSN
1    1 2 3
2 4 5 6 7 8 9 10
3 11 12 13 14 15 16 17
4 18 19 20 21 22 23 24
5 25 26 27 28 29 30  

O nas

czwartek, 23.05.2013 08:58

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi

Nowa Wieś 28a
88-230 Piotrków Kujawski
tel. fax. 54 2654 278, e-mail wtz@piotrkowkujawski.pl 

                                      wtznowawies@wp.pl 

BIP WTZ: http://www.bip.wtz.piotrkowkujawski.pl 

Działalność WTZ w Nowej Wsi 

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi działają na podstawie Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U., Nr 14 z 29 stycznia 2008r., poz. 92 z późn. zm), oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. Nr 63 z 15 kwietnia 2004r.,poz. 587.). Stanowią wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej.     

Warsztaty swoją działalność rozpoczęły 1 marca 1997 roku w Piotrkowie Kuj. przy ul. Poznańskiej, przyjmując 30 uczestników. Wówczas prowadzone były przez Panią Halinę Wichlińską a od 01.10.1998 r do 01.04.2008 r. przez Panią Halinę Nawrocką , obecnie przez Panią Marzenę Czajkowską.

Zarządzeniem nr 19/06 z dnia 22 czerwca 2006 r Burmistrza Miasta i Gminy w Piotrkowie Kuj. w sprawie zmiany lokalizacji gminnej jednostki organizacyjnej, warsztaty zostały przeniesione do lokalu nr 28a w Nowej Wsi, należącego do zasobów komunalnych gminy. Od 1 lipca 2006 roku lokal został przekazany do użytku Warsztatom Terapii Zajęciowej. Placówka przejęła lokal zaadaptowany po byłej szkole podstawowej, ma do dyspozycji budynek dwukondygnacyjny o całkowitej powierzchni 853m², usytuowany na działce o powierzchni 1,7 ha. Pomieszczenia są przestrzenne i wyposażone w podstawowy sprzęt do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych. W 2009 roku w ramach likwidacji barier architektonicznych w Warsztatach została zamontowana platforma przyschodowa.

Na parterze znajdują się pomieszczenia:

  • pracownia stolarska
  • pracownia ślusarska
  • pracownia gospodarstwa domowego
  • jadalnia

Na piętrze znajdują się pomieszczenia:

  • pracownia przyrodnicza
  • pracownia krawiecko – rękodzielnicza
  • pracownia komputerowo – biurowa
  • pracownia artystyczna
  • sala rehabilitacyjna
  • gabinet kierownika
  • gabinet pielęgniarki
  • gabinet księgowości

Uczestnikami warsztatu mogą być osoby wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej. Nasza placówka realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku poprzez:

  • ogólne usprawnienie,
  • rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, przy zastosowaniu różnych 
  • technik terapii zajęciowej,
  • przygotowanie do życia w środowisku społecznym poprzez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się
  • dokonywanie wyborów, decydowanie o swoich sprawach oraz innych umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu a także poprawę kondycji psychofizycznej,
  • rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych umożliwiających podjęcie pracy w zakładzie
  • aktywności zawodowej lub wspomaganym zatrudnieniu na otwartym rynku pracy .


Realizacja zadań wymaga dobrego rozpoznania osób niepełnosprawnych, ich możliwości i stałego wspierania tych funkcji, które z rożnych względów utrudniają im sprawne działanie. Program zaplanowanych obszarów aktywności zawiera także zajęcia stymulujące określone umiejętności i oczekiwanego zachowania, dlatego też zajęcia te są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego uczestnika. Zajęcia prowadzone są przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę w sześciu grupach, gdzie również prowadzone są ćwiczenia relaksacyjne i rehabilitacyjne w formie krótkich przerywników lub w formie grupowej pracy terapeutycznej. Efekty naszej działalności są widoczne w wykonywanych pracach oraz wysoko ocenianych umiejętnościach plastycznych, muzycznych, sportowych, o czym świadczą zajmowane wysokie miejsca i wyróżnienia w rożnych dziedzinach i kategoriach.

Niewątpliwie Warsztaty wypełniają ogromną lukę w infrastrukturze rehabilitacyjnej, stanowią podstawowe ogniwo w procesie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Informacje o artykule

Zredagował(a): Admin1
Data powstania: 23.05.2013 08:58
Data ostatniej modyfikacji: 10.07.2017 09:20
Liczba wyświetleń: 86559

Podziel się

Komentarze (0):

Brak komentarzy na ten temat.

Dodaj komentarz:

Drukuj Stworz PDF
Kierownictwo Dane teleadresowe Konta bankowe Nasze osiagnięcia Referaty Zarządzanie kryzysowe Inwestycje Projekty europejskie Fundusz Dróg Samorządowych Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Plan zagospodarowania Gospodarka nieruchomościami Echo Piotrkowa - Informator Lokalny Działalność gospodarcza Podatki i opłaty lokalne Druki do pobrania Nagrania Obrad Sesji Rady Miejskiej Ewidencja zbiorów i usług danych przestrzennych Mapa serwisu