INFORMATOR


URZĄD MIASTA I GMINY


GALERIA


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE


SZKOŁY


WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ


Informacje dla Wyborców


Linki

Biuletyn Informacji Publicznej Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski Powiat Radziejowski Państwowa Komisja Wyborcza System Informacji Przestrzennej Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie Koenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie Serwis Pogodowy IMGW Geoportal Powiatu Radziejowskiego Nadgoplański Park Tysiąclecia Archiwalna strona Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Mój region w Europie Pływalnia w Radziejowie Aplikacja Mobilna Poznajcie Kujawy Mikroporady WKU Włocławek PKP InterCity

Kalendarium

Amielii
Idalii

15

listopad

PWŚCPSN
1   1 2 3 4
2 5 6 7 8 9 10 11
3 12 13 14 15 16 17 18
4 19 20 21 22 23 24 25
5 26 27 28 29 30   

Jubileusz Szkoły Podstawowej w Piotrkowie Kujawskim

piątek, 16.12.2016 08:09

Szkoła Podstawowa w Piotrkowie Kujawskim obchodziła w tym roku swój wielki jubileusz dziewięćdziesięciolecia istnienia.

Początki były bardzo trudne, po I wojnie światowej kraj był wyniszczony wiekową niewolą zaborów, okupacją, przemarszami wrogich wojsk, świadomą polityką okupantów zmierzających do zniszczenia kultury polskiej. W tych ciężkich czasach podjęto dzieło poddźwignięcia narodu z zapaści poprzez oświatę.

Rok 1926 to rok niezwykle ważny dla naszej społeczności bowiem oddany został do użytku nowo pobudowany gmach szkoły. Obiekt, w którym obecnie uczą się klasy I-III,  był na owe czasy monumentalny, bardzo nowoczesny i funkcjonalny, spełniał wysokie standardy. Szkole nadano imię Jana Kasprowicza, wielkiego poety pochodzącego z Kujaw.

Co roku 12 grudnia, w rocznicę urodzin Jana Kasprowicza, obchodzimy Dzień Patrona, aby upamiętnić tego wielkiego Polaka, przybliżyć jego sylwetkę i  twórczość nie tylko uczniom, ale również mieszkańcom  Piotrkowa i okolic. Tegoroczne obchody połączono z jubileuszem istnienia naszej szkoły. Uroczystości rozpoczęły się 9 grudnia 2016 r. galą, na którą przybyło wielu znamienitych gości: Burmistrz Miasta i Gminy Piotrków Kujawski, Komisja Oświaty Rady Miejskiej, Starosta Powiatu Radziejowskiego, wizytator Kuratorium Oświaty, proboszcz naszej parafii, Rada Rodziców, dyrektorzy instytucji współpracujących ze szkoła, emerytowani dyrektorzy i pracownicy szkoły, sponsorzy. Galę rozpoczął dostojny polonez w wykonaniu dzieci z klas III, po którym pani dyrektor uroczyście otworzyła Jubileusz. W okolicznościowym przemówieniu przybliżyła dzieje szkoły, wspominając ważne i przełomowe wydarzenia z naszej historii. Podkreśliła dorobek szkoły, jej szczególne osiągnięcia, zarówno te minione, jak i współczesne. Wyraziła również uznanie dla wysiłku i pracy dyrektorów i nauczycieli, którzy tworzyli historię szkoły i dorobek wielu pokoleń. Jak zawsze, w tak podniosłych chwilach, społeczności szkolnej towarzyszył sztandar szkoły, odśpiewano hymn szkoły.

         Goście gratulowali  jubileuszu, składali na ręce pani dyrektor życzenia dalszych sukcesów. Po części oficjalnej nastąpiła przerwa, podczas której zaproszono wszystkich do zwiedzenia okolicznościowych wystaw oraz degustacji tortu jubileuszowego ufundowanego przez absolwentów - właścicieli cukierni „As”. Przygotowując się do obchodów tak wielkiego święta nauczyciele ogłosili szereg konkursów plastycznych i literackich. Hala ozdobiona  więc była wystawami prac naszych uczniów. Goście mogli zapoznać się z kronikami prowadzonymi przez nas, z zapisem wielu ważnych wydarzeń. Rozpoznawano na zdjęciach siebie, członków rodziny, znajomych. Ciekawość budziła ekspozycja osiągnięć sportowych, szpaler pucharów i dyplomów, banery  upamiętniające drużyny i nauczycieli wychowania fizycznego.

        Z dumą prezentowaliśmy talenty naszych absolwentów, pracowników i przyjaciół szkoły. Można było podziwiać malarstwo, rzeźbę, kowalstwo artystyczne, rękodzieło artystyczne oraz dorobek naukowy. Dzięki Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego w Redczu Krukowym oraz archiwaliów z izby pamięci przedszkola samorządowego przygotowano klasę z dawnych czasów. Przy rekonstrukcji izby lekcyjnej wykorzystano także osobiste pamiątki udostępnione przez rodziców i dziadków naszych uczniów i pracowników szkoły. Dorośli znali i wspominali taki wystrój. Dla dzieci była to zupełna nowość, przedmioty nieznane takie jak kałamarze, obsadki na stalówki, tornistry i podręczniki.

        Gromkimi brawami nagrodzona została część artystyczna. Uczniowie opowiedzieli historię naszej szkoły wierszem, pieśnią, krótkimi dramami. Szczególnie ciekawą była inscenizacja wprowadzająca nas w „klimat” Piotrkowa lat przedwojennych. Nie zabrakło też kujawiaczków w wykonaniu dzieci z klas I i II.

        W kolejnym dniu obchodów, 12 grudnia 2016r. uroczystość jubileuszową przeżywali wszyscy uczniowie. Gościem na akademii była absolwentka szkoły, która w wieku siedmiu lat uczestniczyła w uroczystościach otwarcia naszej szkoły. Pamięta, że 1 września  1926 r. to było wielkie święto - mieliśmy polską  szkołę!

                                                                                     Krzysztof Kowalski

Informacje o artykule

Zredagował(a): Admin
Data powstania: 16.12.2016 08:09
Data ostatniej modyfikacji: 16.12.2016 19:44
Liczba wyświetleń: 1217

Podziel się

Komentarze (0):

Brak komentarzy na ten temat.

Dodaj komentarz:

Drukuj Stworz PDF
Kierownictwo Dane teleadresowe Konta bankowe Nasze osiagnięcia Referaty Projekty europejskie Inwestycje Plan zagospodarowania Gospodarka nieruchomościami Echo Piotrkowa - Informator Lokalny Działalność gospodarcza Druki do pobrania Mapa serwisu