INFORMATOR


URZĄD MIASTA I GMINY


GALERIA


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE


SZKOŁY


WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ


Informacje dla Wyborców


Linki

Biuletyn Informacji Publicznej Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski Powiat Radziejowski Państwowa Komisja Wyborcza System Informacji Przestrzennej Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie Koenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie Serwis Pogodowy IMGW Geoportal Powiatu Radziejowskiego Nadgoplański Park Tysiąclecia Archiwalna strona Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Mój region w Europie Pływalnia w Radziejowie Aplikacja Mobilna Poznajcie Kujawy Mikroporady WKU Włocławek PKP InterCity

Kalendarium

Amielii
Idalii

15

listopad

PWŚCPSN
1   1 2 3 4
2 5 6 7 8 9 10 11
3 12 13 14 15 16 17 18
4 19 20 21 22 23 24 25
5 26 27 28 29 30   

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna z dofinansowaniem

środa, 14.12.2016 12:03

Fotowoltaika - wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji fotowoltaicznej (do 40kW) używana jest do zasilenia wszystkich odbiorników w domu czy firmie.

Niewykorzystana część energii dostarczana jest do sieci zakładu energetycznego, gdzie tymczasowo się ją „magazynuje” po to by móc ostatecznie ją odebrać w chwili zwiększonego poboru przy czym nie ponosi się już kosztów przesyłu. Proces ten nazywa się bilansowaniem, jest on zagwarantowany ustawą o OZE i odbywa się w cyklach całorocznych. Daje to przede wszystkim możliwość optymalnego doboru mocy i wielkości elektrowni pod kątem rzeczywistego rocznego zapotrzebowania w energię elektryczną. Dzięki temu instalacja nie jest przewymiarowana i rozbudowana o akumulatory, co czyni ją bezobsługową i tańszą. Instalacje fotowoltaiczne są systemami sprawdzonymi. Producenci modułów PV coraz częściej udzielają gwarancji na sprawność paneli na poziomie minimum 80% znamionowej mocy po 25 letnim okresie użytkowania. W Polsce, w znanych nam warunkach pogodowych przy użyciu paneli produkowanych zgodnie z najnowszymi technologiami w połączeniu z zaawansowanym sterownikiem produkcja roczna z każdego 1kWp elektrowni wyniesie 1000 kWh. Tym samym posiadacz elektrowni o mocy 1kWp nie kupi ów 1000 jednostek kWh energii z sieci przy czym jednocześnie uniknie opłaty za taką samą liczbę jednostek przesyłu. Zatem właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą spać spokojnie ponieważ nie dotkną ich rosnące ceny energii czy zwiększające się koszty dystrybucji. Prowadzi to do uniezależnienia się od cen proponowanych przez zakłady energetyczne. Warto tutaj wspomnieć, że na przestrzeni ostatnich 10 lat w Polsce odnotowano wzrost cen energii elektrycznej o ok. 29%. Przydomowe instalacje słoneczne mają wartość od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak istnieją fundusze, które umożliwiają uzyskanie niebagatelnego wsparcia na wykonanie takich instalacji. Dają one możliwość obniżenia kosztów inwestycji nawet o 60%. W przypadku programów grupowych uzyskanie dofinansowania nie jest obwarowane koniecznością wzięcia kredytu. Rodziny, które nie mają wolnych środków, na budowę takiej instalacji mogą jednak skorzystać z preferencyjnego 2% kredytu rozłożonego na okres 5 lat. Uwzględniając wspomniane dofinansowanie jest to czas w którym elektrownia może zdążyć się zamortyzować. Można przyjąć, że w tej sytuacji koszty związane z dotychczasowym zakupem energii przenosi się na spłatę kredytu, który kończy się po 5 latach, zaś oszczędności płynące z produkowania darmowego prądu mogą trwać przez kilka kolejnych dekad.

Przykładowe dopasowanie instalacji oraz symulacja cenowa: Jeśli roczne zapotrzebowanie domu w energię elektryczną wynosi ok 3000 kWh (dom 150m2, 4 osoby) to dedykowana moc instalacji będzie równa 3kWp.

Wartość elektrowni 3kWp to 22700zł, Dofinansowanie do takiej elektrowni może wynieść 12800zł, zatem udział własny w tym przypadku zamknie się w kwocie 9900zł przy płatności gotówką lub na drodze kredytu 9900 zł jako jego kapitał + ok. 400 zł odsetek za 60 miesięcy + ok. 140 zł jednorazowo pobranej prowizji w sumie 10 340zł

Przykładowa symulacja amortyzacji: Aktualna średnia cena 1 jednostki prądu wraz z przesyłem u jednego z Polskich operatorów wynosi 0,61zł.

9900,00zł wkładu własnego : 0,61zł = 16229kWh (9900zł to równowartość 162229kwh) 16229kWh : 3000kWh (produkcja roczna z elektrowni 3kWp.) = 5 lat i 5 miesięcy okresu amortyzacji przy założeniu, że cena prądu w tym czasie nie zmieni się. Daje to blisko 20% rocznej stopy zwrotu czyli 6 razy tyle ile na lokacie bankowej. Czy zatem warto przy tej okazji zadbać również o środowisko?

Gmina Piotrków Kujawski aktualnie prowadzi działania polegające na badaniu zainteresowania wśród mieszkańców takimi rozwiązaniami. Osoby chcące uczestniczyć w programie dofinansowań do przydomowych elektrowni słonecznych proszone są o zgłaszanie się do Urzędu Miasta i Gminy w Piotrkowie Kujawskim do dnia 16.01.2017.r Przewiduje się, że ze wsparciem finansowym ze źródeł zewnętrznych będzie można zbudować ograniczoną ilość mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie gminy Piotrków Kujawski. O zarezerwowaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Załączniki

Typ Opis Data Dodał
załącznik Kolektory - pdf 2016-12-14 12:05:07 Admin

Informacje o artykule

Zredagował(a): Admin
Data powstania: 14.12.2016 12:03
Data ostatniej modyfikacji: 14.12.2016 12:06
Liczba wyświetleń: 949

Podziel się

Komentarze (0):

Brak komentarzy na ten temat.

Dodaj komentarz:

Drukuj Stworz PDF
Kierownictwo Dane teleadresowe Konta bankowe Nasze osiagnięcia Referaty Projekty europejskie Inwestycje Plan zagospodarowania Gospodarka nieruchomościami Echo Piotrkowa - Informator Lokalny Działalność gospodarcza Druki do pobrania Mapa serwisu